“Свежестта решава всичко!” – така или по подобен начин звучат известни рекламни видеоклипове в хранителната промишленост. Тук запаленият риболовец може да каже: което е добро за човека, то е добро и за нехищната риба.
За хищните риби е известно, че могат да ядат дори тухли. Но когато става дума за нехищните риби, трябва да отдадем дължимото на свежестта и на захранката, и на стръвта. Захранката, т.е. всеки вид брашно с различни добавки, включително мазнини, е подложена на стареене. След една седмица или месец тя губи аромата си, следва пълно разваляне. Червеноперката, платиката и други родствени на тях риби са критично настроени по отношение на нашата захранка. Тя трябва да бъде съвършено прясна. Заводските захранки обикновено имат гарантирано качество в това отношение.
Екзотичните вещества
Заводската захранка съдържа различни видове брашно – галета, бисквитено, сухарно, брашно за вафли или готова смес за печива, отпадъчни вещества при промишленото производство на хранителни продукти. Ако искате да имате “екзотични” съставки – фъстъчено, конопено, кокосово брашно и др., можете да ги намерите в риболовните магазини. От тях е нужно много малко количество. Като цяло захранващата смес не може бързо да се развали, ако един от компонентите се е съхранявал дълго време.
Когато купувате готови захранки, следете срока на годност на етикетите. Специфични свойства на брашното като лепкавост, миризма и вкус силно влияят на ефективността на захранката, но свежестта е основният фактор.
Течните атрактанти
Сместа от пресни компоненти за захранка може да стане по-привлекателна, като в нея се добавят прясноприготвени течни компоненти, които добре се разтварят във вода.
В това се крие причината защо ароматизаторите за бойли се приготвят във вид на течности, а не на прахове. Добър течен атрактант, който е добре да се приготви в деня на риболова, е царевицата, която е превърната в течност. За целта сложете цялото съдържание на буркана в миксера и разбийте до получаването на пюре. Получената кашица сложете в пакете и носете със себе си на водоема. Използвайте я при приготвянето на захранката. При захранването се получава мътен облак с аромат на царевица, което ще привлече рибата от голямо разстояние към мястото на лова. По същия начин се превръща в течност и конопът. Той се залива с гореща вода за една нощ, след след това се вари. Водата се излива, а зърната се смилат на пюре. След това водата от варенето и пюрето се смесват и използват за забъркване на захранката. Възможни са и други добавки във вид на пюре – грах, пържен фасул. При замесването може да се добави и гликоза, но и тя трябва да бъде прясна и да се използва само един сезон.
Прясна трябва да бъде и стръвта. Ако използвате консерви – примерно царевица, грах или фасул, трябва да сте сигурни, че са пресни.
Червеите са пресни, ако се вижда тъмно петно в долната част на тялото. Те могат да станат по-пресни, като се премахне миризмата на амоняк, която не харесва особено на шарана. Вкъщи ги сложете на метално сито, облейте ги с душа с много студена вода и след това внимателно ги изсипете от ситото. Няколко часа преди риболова ги посипете с подправки. Много добър резултат дава канелата. Червеите задължително трябва да бъдат и сочни. Ако в кутийките, с които се продават, има поне един мъртъв червей, цялото съдържание може да се развали и да не е пригодно за стръв. Затова купените червеи сложете в буркан с пръст. Ако след половин час някои лежат на повърхността, ги отстранете, за да не се развалят и другите.