Един от най-атрактивните риболови по река Дунав това лято е улувът на мъздруга. За мнозина риболовци ловът на мъздруга на плувка е любимо занимание, но само в топлото време. През зимата той не е перспективен: мъздругата кълве рядко. Но от опитните рибари, а и от собствен опит зная, че пролетно-летният риболов на мъздруга също си има своите тънкости и хитрости.
В ранна пролет
Успешният лов на мъздруга започва в дните на пролетния спад на водата, когато тя започва леко да се избистря.Този период продължава само няколко дни, които не бива да се пропускат. Въпреки старателната подготовка за лова, можем да останем огорчени и разочаровани.През пролетта времето постоянно се променя, през деня може да вали и да пече слънце. Кълването зависи от активността на рибата и от умението на риболовеца. Обикновено се лови на дълга лека въдица с влакно с диаметър 0,2 мм, плувката е потопена на ¾ от дължината й, куките са №6 или 7, стръвта е половинка червей. По това време обикновено не се използва захранка, тъй като се избира място, където има голямо струпване на изгладняла риба, която се храни интензивно преди хвърлянето на хайвера. Това са обикновено места с дълбочина 1 м и повече. Придвижването до мястото на лова става внимателно, без да се вдига шум. Движението на стръвта е близо до дъното.
За риболов обикновено се избират няколко места, не по-малко от три. Засечената риба се държи доста бойко, вдигайки шум при ваденето. Ето защо в една точка могат да се хванат 1-2 риби, след това престава да кълве. Налага се преместим на друго място, след него – на трето. Връщането на първото място може да стане не по-рано от половин час.
Но трябва да се помни, че през пролетта ловът се извършва преди хвърлянето на хайвера (нереста), затова след като хванете няколко рибки, приключете риболова, за да не пречите на популацията в дадения водоем.
В началото на лятото
За този сезон е характерно топло време, изникнали треви по бреговете, изпълване на водоемите с водна растителност и водорасли. Мъздругата кълве активно в периода, когато растат подводните части на растенията. По това време се появяват много мушици. Обикновено риболовците ловят от брега, в участъците обрасли с камъш, където дълбочината стига 2 м. Риболовецът се намира зад стената от растителност, затова не е необходима допълнителна маскировка. Но тук вече е необходима захранка, защото ловът обхваща по-широки зони. За захранка може да се използва сух хляб. На самия водоем той се накисва в кофа с вода. Захранката се хвърля в точката на лова постоянно, на малки порции с интервали от 5-10 минути. Тя трябва да бъде достатъчно рохкава, за да се разлети по цялата зона, създавайки бавно потъващ облак.
Плувката, която е подходяща за лов на мъздруга, е по-малка, а куката – с по-късо острие. Малка тежест потапя плувката. Тя се разполага на 100-150 мм от куката, което позволява примамката бавно да се спуска при замятането. Основната стръв за това време е топче пресен хляб, който се задържа доста добре на куката.
Кълването на мъздругата е силно, плувката рязко мръдва настрани или се потапя, ако стръвта е близо до дъното. Ако до няколко минути не последва кълване, трябва да се поднови замятането. И да се хвърли захранка.
При лов на мъздруга често се закача средна или голяма червеноперка.
Най-успешен е ловът в ясно време, когато няколко дни поред се наблюдава почти стабилно атмосферно налягане и лек ветрец.
Мъздругата кълве около две седмици, след това кълването става по-рядко, защото във водоема се появява допълнителна жива храна.
Краят на лятото
През август на бреговете на реките се появяват много насекоми – скакалци, пеперуди, щурци. Основна стръв за лов на мъздруга са скакалците, които лесно могат да се хванат. Те имат различно оцветяване, но мъздругата кълве най-добре на сивите с разноцветни ивици на коремчетата.
Освен на плувка мъздругата се лови и на лятна мормишка.
При лов на плувка такъмът е същият както в началото на лятото, но се използва по-малка тежест. Плувката трябва да не бъде ярка, а в сиви тонове. Спускането е на около 1,5 м. Стръвта се спуска бавно. Ако се използва захранка, кълването е по-често. Понякога се случва червеноперка да откачи скакалеца. Опитът да се хване рибата на малка дълбочина почти винаги завършва с неуспех, тъй като рибата се намира в горните слоеве вода, вижда риболовеца и се спуска на дълбоко. На успешен лов можете да се радвате в слънчево време с лек ветрец. Ако има променлива облачност, трябва да изчакате отново да се появи слънцето, за да започне да кълве. Прикълване плувката се премества встрани. По това време ефективна стръв е червеят.
Един много интересен метод
Той се използва много рядко (много риболовци не го познават). За река Дунав е неприложим, но за по-малки реки е особено ефективен. Необходими са двама риболовци. Използват се две спинингови въдици, влакната на които са съединени в специално приспособление от влакно – 0,3-0,4 мм и дължина около 2 м. На приспособлението на поводи с диаметър 0,25 мм идължина до 0,5 м са завързани две или три куки. Основна стръв при лов на този метод са насекомите, основно скакалци и по-рядко пеперуди. Риболовците се намират на различни брегове на реката и се уговярят кой ще слага стръвта и кой ще действа с макарата на спининговата въдица и ще притегля рибата към себе си. Единият риболовец притегля приспособлението със стръвта на избраното място на лова, другият – отпуска влакното. И така започват лова. Пускат скакалците на повърхността на водата, където остават няколко секунди, след това с движение на пръта стръвта се издига над водата. Създава се впечатление, че скакалецът е паднал и се стреми да се спаси от водата.
Избраният участък трябва да бъде чист, защото ако има водорасли, риболовът се усложнява.
Ловът на мормишка
Ловът на мормишка с лятна въдица се извършва до бряг със стръмни склонове, с дълбочина на водата повече от 1 м. За стръв се използва скакалец или червей. Избира се лека въдица с дължина не по-малко от 2,5-3 м, дължината на влакното не бива да надхвърля дължината на пръта. Мормишката трябва да бъде по-голяма отколкото през зимата.
Ловът на лятна мормишка е много интензивен. Търсейки мъздруга, риболовецът се премества от едно място на друго. Освен мъздруга често се ловят костр и голяма червеноперка.
Неприятна особеност на този риболов е, че често кълват дребни щуки, които с острите си зъби отгризват влакното заедно с мормишката. Някои риболовци вместо мормишка използват малки блесни (жълти или сиви), на които често се хващат доста големи екземпляри. Риболовът на мъздруга може да става и от брега и от лодка.