Горещи и задушни летни дни. Някои риболовци ги чакат с нетърпение, защото тогава е най-доброто време за лов на златистозелените линове.
Топло лятно разсъмване. Червената антена на плувката се издига неподвижно над огледалната водна повърхност. Плувката трепва, подскача и косо запълзява встрани. Засечка и рибата е на куката!
Лятото и линът са неразривно свързани един с друг. От края на май линовете се хранят с голям апетит и риболовците имат най-добрите шансове да ги надхитрят. Намирането на подходящия водоем е достатъчно лесно. Линовете обитават заблатени езерца, малки топли кариери със стояща вода и обилна водна растителност. Колкото са по-гъсти растителните джунгли, толкова по-добре. Линът се среща и в големите язовири, които са обрасли с много растения. Напоследък все по-добри екземпляри излизат на язовир Лобош, Малък Беглик и др., както и по долното течение на Тунджа и Росица. Но ако не сме сигурни и искаме да разберем дали в даден водоем има лин, е необходимо да направим опознавателен поход на разсъмване, като носим добър бинокъл. Трябва да търсим издигащите се към повърхността от риещите се на дъното риби дребни мехурчета, които образуват дълги бисерни верижки. Има и други явни сигнали, които линовете подават. Те често вдигат облак мътилка, когато се промъкват през камъшите или през стъблата растения, от които те се люлеят силно. Подобно на платиките те се издигат до повърхността и техните черновати кръгли гърбове и удари с широките опашки не могат да бъдат сбъркани. Разходката в ясен ден също може да даде определени сведения. Линовете охотно образуват ята, които през деня се движат по водоема. Ако нищо не се вижда със специалните очила, се препоръчва да се направят няколко захранени места до самия бряг, а след това да се ходи от място на място да се наблюдава. Рано или късно линовете ще издадат присъствието си.
В ясен ден
Лин, който тежи 3,5 кг, се смята за голям. Може да се срещнат и 4-5-килограмови, но много рядко. По нашите водоеми обикновено лин около килограм се смята за чудесен улов.
Сутрин на разсъмване и при залез слънце е най-доброто време за лов на лин. Той обаче кълве отлично и посред бял ден. Ловът през нощта е чиста загуба на време.
Особено важно място е бреговият ръб. Като никоя друга риба линът е привлечен именно от това място. Ако дъното на водоема до брега забележимо се понижава, ръбът му се превръща в път, който линът следва: той постоянно се движи тук и обратно. Ловенето е на плувка, прътът трябва да бъде мощен, ако се предполага, че ще се вадят едри риби, и в същото време да бъде достатъчно гъвкав, за да не скъса влакното при засечката. Макарата е проста инерционна или безинерционна. Тя осигурява успешното вадене на рибата на къси разстояния.
Плувка със сменяеми антени
Препоръчва се плувката Crystal-Waggler със сменяеми антени. Прозрачното й тяло не плаши дори най-внимателните риби. Сменяемите антени дават специално предимство. Почти всички риболовци използват само червени или жълти антени, но черната в много случаи се вижда малко по-добре, преди всичко на големи водоеми в ясни слънчеви дни. С няколко боядисани в различни цветове антени можем бързо да се приспособим към променящата се осветеност. Плувката се фиксира с два специални стопора на влакното, а не от обикновени оловни топчета. Ако тя се заплете в растителността, стопорите ще се разместят, което не могат да направят закрепените за влакното топчета, поради което възниква опасност от скъсване на влакното. Монофилното влакно с диаметър 0,20 мм е достатъчно здраво за големи линове. Тежестта, която лежи на дъното, се състои от едно или две топчета по 1,9 г, които се закрепват не на монофилното влакно, а на примка от плетено влакно с помощта на малко пръстенче. Пръстенчето се надява на основното влакно, следва 5-милиметрово мънисто, след това стопорът на плувката. Поводът не е задължителен, куката се завързва направо за основното влакно. Като движим стопора на плувката, определяме разстоянието от тежестта до куката. Топчетата с маса по 1,9 г позволяват тежестта да се потапя. След това плувката се вдига нагоре, докато не легне на водата. Прътът се слага на поставката и внимателно се намотава влакното. Плувката трябва да заеме вертикално положение. Ако се намотае още малко влакно, от водата ще се вижда само антената на плувката, влакното до плувката ще бъде леко опънато. Когато линът вземе примамката, плувката се вдига вертикално над водата. Това е лифт-методът. Ако рибите са гладни и доверчиви, плувката просто ще се гмурне във водата.
Примамката трябва да се подаде на точното място, за да има повече кълванета. Да предположим, че на дъното на водоема край брега има насип. В повечето случаи примамката се подава в подножието на насипа, след което тя се придвижва по равното дъно. Но опитните риболовци отхвърлят това действие. Защото там често има натрупвания на тиня и растителни остатъци. Търсейки храна, линовете охотно се ровят тук. При това те се натъкват на влакното и имитират кълване. Засечките са напразни и плашат рибите. По-добре е примамката да се подаде малко по-нагоре, на самия насип. Там дъното е по-чисто и твърдо. Няма да има лъжливо кълване, защото линовете приближават към примамката отдолу.
За захранване се използва не прахообразна, а зърниста храна, на която линовете реагират малко по-добре. Основно това са червеи, коноп и гранули. Към тях може да се прибави и варено жито. Те се смесват със стръвта, с която имате намерение да ловите. Първо на куката слагаме изкуствен червей, след това се слагат два натурални червея. Куката със стръвта се хвърлят във водата. Ако тя още плува, с малки остри ножици отрязваме парченцата от изкуствения червей, докато куката започне бавно да потъва. Ако досажда дребна риба, към захранката се добавя пшеница или царевица, които също се слагат на куката.
На дистанция
Ловът на плувка близо до брега е много привлекателен. Понякога обаче рибата е далеч от него и не е възможно да се лови на плувка. Налага се да напрегнем зрението си, за да открием интересните участъци. В този случай на помощ идва дънният лов с неподвижно монтирана хранилка (пружина или оловна). Прътът трябва да бъде достатъчно мощен за далечни хвърляния, но не много твърд, в противен случай няма да изпитаме удоволствие от ваденето. Прът с тест 2lb с параболичен строеж осигурява и едното, и другото. За него трябва да подберем подходяща безинерционна макара със свободен ход на шпулата и монофилно влакно с диаметър 0,22 мм. Препоръчително е основното влакно да преминава през пластмасова тръбичка, която е съединена с хранилката и задържа влакното хоризонтално на дъното. В никой случай не следва да се използва плетен шаранов повод. Линовете са по-по-подозрителни от шараните и се плашат от плетеното влакно. Може да се сложи много къс повод от флуорокарбон с диаметър 0,25 мм и дължина от 5 до 15 см. Той е твърд, но на вирбела остава подвижен. В съчетание с хранилката Method това е великолепно работещ такъм.
Синтетиката е за предпочитане
На такъв такъм може да се подава всякаква примамка за лин. За мнозина риболовци фаворит е изкуствен червей на кука от дебела тел №14. Той може да се сложи направо на куката, но може да се направи и специален такъм, при който краят на влакното от възела на куката се оставя по-дълъг и на него се слага изкуствения червей. Така куката остава свободна и рибите могат сами да се засичат.
Пълнежът на хранилката е много прост и предполагам известен на всички. Примерно 500 г гранули се заливат с гореща вода, след 30 минути се превръщат в мека каша. Ако тя е много течна, препоръчвам да се добавят парченца от пъстървови гранули. Ако се лови на царевица, да се добавят няколко зърна. Преди хвърлянето хранилката се пълни, захранката трябва да стане по-плътна и да не се размекне, когато такъмът удари водата. Прави се допълнително захранване с гранули, които се хвърлят с помощта на специална лъжичка или прашка. Линовете задължително ще се нахвърлят на добре забележимата захранка в хранилката. А близо до нея лежи куката със стръвта.
Удоволствие е за всеки истински риболовец да вади златистозелените линове по това време.
Лифт за лин
Crystal-Waggler със сменяеми антени
Монофилно влакно 0,20 мм
Примамката се подава на насипа, а не на равно дъно
Закрепване на влакното с помощта на гумено пръстенче без да се пропуска влакното през ухото
Мънисто
Микропръстенче
Стопор на плувката
Топче на примката от плетено влакно
Два натурални и един изкуствен червей
Кука №12
Първан Стоев