Не за пръв път пиша за своята любима река Лефеджа, която постоянно ме привлича на бреговете си. Родих се тук и израснах в село Бреговица, което се намира на брега на тази все още несъвсем унищожена река. Много дни съм прекарал като дете тук с въдица в ръка и с годините това пристрастие не отслабна. На Лефеджа основно се ловят каракуди, шарани, уклеи, костур, понякога распер и скобар. Но моят любим улов беше кефалът, който винаги ме е привличал с ярко червените си плавници и сребристото тяло.Много време прекарвам на реката със спининг. Много обичам риболова от брега.
Сега ще ви разкажа за един случай отпреди няколко години. Един ден с брат ми вървяхме край брега и методично замятахме и ловяхме каракуди на люлееща се блесна. В това време аз се бях увлякъл по риболова на воблер, макар че имах много малък опит.
Реших да пусна брат си напред, за да мога да подишам въздух свободно и да се насладя на дългоочакваното сближение с реката. Риболовът заради количеството въобще не беше целта ми. Но духът на авантюризма и постоянното търсене ми е присъщ с пълна мяра. Затова реших да не ловя по стандартния начин край брега, а да обловя безперспективните места по реката, всъщност по-дълбоките участъци.
Започнах с воблери, но действах по старата схема – вървя край самия бряг и хвърлям примамката надолу по течението на реката. Водя с паузи, спирания и удари – всичко това ми се струваше подходящ и съблазнителен за рибата вариант. Но имах само няколко незначителни уклеи и си помислих, че ще слушам дежурните закачки на близките ми. Затова се наложи все пак да заложа на лодката. Не ме напускаше усещането, че ще има приключение.
Пуснах лодката по средата на реката и за пореден път разгледах съдържанието на риболовното сандъче, погледът ми падна върху примамката Hardkore (която по това време беше новина). Сложих воблера и реших да видя как действа това японско чудо. Заметнах към брега и ми се стори неуспешно. Примамката излитя към крайбрежната растителност. Намотавах влакното с макарата, като всеки момент очаквах да се закачи. Но в този миг почувствах силен удар по примамката. Затаих дъх и започнах да вадя рибата и да подготвям кепчето. Мислех, че съм хванал голям распер. Но какво беше учудването ми, когато изпод лодката ясно видях блестящото сребристо тяло на кефал. Рибата беше около 1,5 кг и тя постави началото на списъка с моите речни трофеи.
Много вода изтече оттогава. Но хазартът на лова за едри кефали от този случай не ме напуска. Успях да си изработя определена схема на търсене и лов на тази риба.
Днедният режим на кефала
Активността на кефала си има своя пик като всяка друга риба. Има си обичани места, които обитава. Ако си мислите, че едрият кефал е навсякъде, лъжете се. Нашите реки основно са населени с дребни и средни кефали. А трофейната риба е по-скоро рядкост. Такъв кефал се задържа на постоянни места, точно знае своите владения и умело ги защитава от чужденци.
Основният смисъл на всеки риболов на кефал е да се хване екземпляр не по-малък от 800 грама. За целта трябва да се вземат под внимание следните положения:
Началото на риболова, преди разсъмване, посветете на плитководните каменисти участъци и бистри места.
Когато слънцето изгрее, насочете вниманието си към точките, където има нависнала растителност от дървета и храсти над водата.
Към обяд най-ефективно обловете единични коренища на равни участъци от реката и чисти без треви места, стръмни пясъчно-глинести зони.
В следобедните часове най-голяма вероятност да откриете трофейния кефал е под нависналата над водата растителност (ловът обикновено е на тъмната страна на реката).
Вечерта ловете на широките плитчини и бистрите участъци.
Такъмите
Изборът на такъмите за едра и внимателна риба е сериозна работа и изисква специално внимание. В трофейния риболов е важна всяка дреболия. Защото ситуацията на нашите водоеми постоянно се мени. Много реки са подложени на риболовна преса, която расте от година на година. А рибата усеща пресата. През последните години малко кефали по нашите водоеми стигат до трофейни размери.
Най-добрият прът за лов от лодка е дълъг 2, 1 метра, когато става дума за точност на замятането. Късият спининг ще ви позволи точно да заметнете примамката под нависналите дървета и храсти. Любителите на по-дългите пръти ще трябва да замятат през главата си, поради което няма да могат да обловят по-интересните места, тъй като примамката не долита до точката или увисва на клоните на дърветата или коренищата, което значи, че риба няма да хванете. Освен това, когато освобождавате примамката от зацепването, вие прогонвате кефалите минимум до петдесет метра и ще загубите маса време.
Затова прътът за мен е дълъг 2,14 метра и тест от 7 до 14 грама. Този прът с бърз монтаж е лек и с добри данни. Въпреки че не е дълъг, динамиката на работата му позволява да се хвърли примамката (основно воблер), която тежи от 5 до 11 г от средата на реката във всяка точка под нависналата растителност на брега. Често се налага форсирането при изваждането на рибата, за да се избегне загубата на рибата. Можете да снаряжите пръта с макара Шимано Ултегра 2500, шнурът да бъде Sufix-Matrix pro 0,1 мм.
Прът номер две за кефал е Daiwa Spinmatic 2,1 метра с тест 0,8-8 грама. Този спининг от лек клас с параболичен монтаж използвам за деликатно облавяне на точките през деня. Комплектувам го с макарата Exsia 1000 с набор от монофилно влакно от 0,12 до 0,18 мм. Лекият такъм много често дава добри резултати в следобедните часове в прозрачна вода. В такива моменти рибата е особено внимателна и такъмът от типа лайт е напълно подходящ. Работя с примамки от два до пет грама.
Примамките
През последните години в риболовната индустрия има толкова иновации, поради което може да се говори за революция в риболовния свят. Затова примамките, които са действали добре миналата година, в текущата ловят повече от посредствено.
За мен най-добрата примамка за риболов на кефал е воблерът. Със своите технически характеристики тя позволява следното:
-Да извършва достатъчно далечни и при това, което не е маловажно, точни замятания
-Да използваме един и същи модел с различни размери за отстраняване на дребосъците
-Да се подбират най-уловистите цветове в зависимост от условията
-Напълно да се контролира воденето и да се облавят различни хоризонти на слоя вода.
Някои разлики между воблера и въртящата блесна
-При лов на риба до сто грама – воблерът побеждава блесната в съотношение 3:1
-При лов на риба до 300 грама – воблерът и блесната са в съотношение 1:1
-При лов на риба от 300 до 800 г – 1:5 в полза на воблера.
-При лов на риба над 800 г предимсвото е на воблера.
Може някой да не се съгласи с моето мнение, но с практиката се спори трудно. През последните няколко години на практика през целия летен сезон стабилно ловя кефал на воблер, така че съм натрупал доста опит.
Тактиката
При лова на кефал риболовците често правят някои грешки, според мен те са:
Лов с водене на примамката край реката отдолу нагоре срещу течението. Забелязал съм, че кефалът се страхува, когато примамката идва откъм опашката му.
Проблеми с точността на замятането.
Нежелание да ловят до коренища и водни препятствия, като се страхуват да не загубят скъпия воблер.