Предлагаме някои практически наблюдения, които се отнасят за лова на костур. Използването им почти винаги носи успех на риболовеца.
На малки дълбочини и в прозрачна вода, при ясно слънчево време търсете костура там, където пада сянката на растящите на брега дървета.
За стръв се използва малка рибка, закачена на малка двойна кука. Рибката не се закрепва за устните, а за гърба. Съществува мнението, че костурът трудно глъща стръв, закачена на куката за гърба, но практиката опровергава това твърдение.
Закачената за гърба рибка стои здраво на куката и костурът стабилно я взема. При това гърбът е прободен на две места от двойната кука (Рис.1).
При лов на костур се използва шестколенен стъклопластов телескоп, дълъг 4,1 метра, с водачи, които имат триъгълна форма (рис. 2). Не е малка и ролята в лова на костур на безинерционните макари, които събират на шпулата 100 м влакно. Влакното е с диаметър 0,30 мм. Спирачката на макарата играе важна роля при изваждането на рибата. Регулировката на спирачката може да се направи вкъщи, в зависимост от това каква риба искате да хванете.
Ловенето на костур е успешно при малко вълнение на водата. В такива условия вълнението люлее плувката от страна в страна, като подръпва стръвта. Най-вероятно костурът се намира близо до брега, където кислородът е повече.
При лов на спининг добри резултати дават въртящите се блесни №1 и 2 на фирмата Мепс, а от гумените примамки най-приемливи са малките туистери и рипери в светложълта и салатена разцветка с отблясъци.
Добър резултат при лов на костур дава монофилно влакно със сечение 0,30 мм на фирмата Master Fish, а при лов на спининг – 0,22 мм (Salmo-tec).
Лов на костур на изкуствена муха
Този метод е широко разпространен в мухарския риболов. Прилага се при лов в река, ако стадото костури се държи на открити недълбоки места, а не в коренищата, в растителността или ямите. Не може да се каже, че риболовът на стример е по-богат отколкото на блесна или малка рибка. Ако се направи статистика, ще се види, че е по-добре риболовецът да предпочете спининка или лова на плувка. Но от друга страна, за мухаря ловът на костур, който е стадна риба, на изкуствена муха е много удобен.
Какъв стример да изберем? Опитни мухари препоръчват размерите 6-8 в ярки и пъстри цветове. Добър стример за костур е белият Fuzzy Wuzzy, подходящ е и червеният
Mallard.
Голяма грешка е ако се опитате да ловите костур на много тънък повод. По принцип на костуровите места има не само костури. Там може да ви очаква прилична щука. За да имате шанса да я изтеглите, поводът не бива да бъде по-тънък от 0,30 мм. По принцип дебелият повод не се отразява много на кълването на костура.
Изборът на целия такъм не бива да бъде толкова прецизен. Препоръчителни са дългите пръти английски тип – например Hardy Farnborough. Макарата е желателно да има дискова спирачка и да събира не по-малко от десет метра влакно. Бавно потъващият, бързо потъващията и плаващ шнур с потъващ край позволяват адекватно да се реагира на повечето ситуации, в които попада риболовецът както на реки, така и на стоящи водоеми.
Техниката на лова е типично костурова. Движението на стримера е своеобразно, като се отчита почти легендарното любопитство на костура. Костура привличат дребните движещи се предмети. Той приближава и ги разглежда. В този момент нещо трябва да го провокира да вземе мухата. Ако условията позволяват, придърпайте стримера почти до самата повърхност, след това го спуснете. В този момент по принцип става и кълването. Проблемът е в това, че в такава ситуация кълването почти не се усеща заради липсата на контакт със стримера. Костурът се засича само при следващото повръпване. Помага и рязкото дърпане на стримера встрани, което силно наподобява поведението на дребна рибка.
“Костурова” пътечка
На Карелските езера в Русия е разпространен този метод на риболов в открита вода. Риболовът се извършва със специална пътечка. На мотовилце се намокава 30 метра влакно с диаметър 0,4 мм. Към него с помощта на вирбел се закрепва тежест примамка от медна пластина с дебелина 2 мм и тегло 50 г. Обикновено тежестта е оцветена в светлокафяво. В мрачно време е добре тежестта примамка да се полира до блясък, а в слънчево време – отблясъците да бъдат матови. На 10 метра по-нагоре от тежестта примамка се закрепва допълнително олово с диаметър 5 и дължина 30 мм, теглото му е 30 г. В средата му се прави отвор, в който се вкарва лакното и здраво се закрепва с помощта на клещи. Към тежестта примамка на двуметров повод с диаметър 0,18 ммсе завързва сребриста оловна мормишка с колелце. На 5 см от нея се закрепва червено мънисто, което се фиксира с намотка от влакно, а по-нагоре от мънистото – кука №7 на къс повод. Възлите и влакното се намазват с водоустойчиво лепило. На куката се слага червей, личинка, ручейник или част от коремен плавник на костур. Добър резултат дава “сандвич” от различни видове стръв.
На тази пътечка се ловят добре костури и червеноперки с тегло 300-400 г, може да попадне и платика. Този такъм има едно предимство – не го обичат някои дребни видове риби. Успехът на лова зависи от познаването на релефа на дъното и други особености на водоема. Минималната дълбочина на лова при “костуровата” пътека е 3, максималната – 6 метра. Скоростта на движение на лодката да не е повече от три километра в час на максимални дълбочини, и не по-малко от четири – при минимални. На малка дълбочина следва да имате не повече от десет метра влакно, на голяма – поне 20 метра. Риболовецът следва да държи в готовност кепчето с дълга ръчка.
(Рис. 2. Костурова пътечка: 1. Мотовилце, 2 – оловна тежест, 3 – вирбел, 4 – колелце, 5 – тежест примамка, 6 – кука на къс повод, 7 – червено мънисто, 8 – оловна мормишка.
Научна справка
Семейство костурови е едно от 150-те семейства костурообразни видове, които са най-силно разпространени на земята. Характерните особености, които отличават семейство костурови от сходните му са един развит бодлив лъч в коремните плавници, и бодливи лъчи на гръбния и аналния плавник. Коремните плавници са разположени под основата на гръдните, понякога отпред или малко зад тях. Гръбният плавник се състои от две части – бодлива и мека, съединени или обособени. Люспите са плътни, във формата на тънки костни пластинки с шипчета.
Семейство костурови е представено от девет рода, които включват около 115 вида, разпространени основно във водоемите в Северното полукълбо. Най-широко разпространени са речният костур – в Европа и Азия, балхашкия – в езерото Балхаш, жълтият – в Северна Америка. Някои видове костур се срещат във водоемите на Европа, басейните на Каспийско и Аралско море. Много от видовете костур са важен обект в промишленото производство и в любителския риболов.
Но от всички видове в нашите водоеми е най-разпространен речният костур. Той достига дължина 35-40 см, и до 2 кг тегло. Костурът е универсално приспособен вид, който населява на практика всички подходящи за неговия живот водоеми. В по-голямата част от живота си костурът е активен хищник, храните със собствените малки рибки и други видове риби.
Навярно всеки, който е държал въдица в ръце поне веднъж в живота си, познава тази красива рибка.
Камен СТОЯНОВ