chat
Онлайн риболовен магазин за риболовни принадлежности и аксесоари
Language
English
Bulgarian
Кошница
Брой:
Общо:
Поръчай
Безплатна доставка за поръчки над 99 лв до офис на Еконт за България
Начало Статии РИБОЛОВ НА ПЛИТКИ УЧАСТЪЦИ

РИБОЛОВ НА ПЛИТКИ УЧАСТЪЦИ



РИБОЛОВ НА ПЛИТКИ УЧАСТЪЦИ

Мнозина риболовци смятат, че плитките участъци са места за риболов за начинаещите и младите риболовци, там рибата не е голяма и най-често от немного ценни породи. При правилен подход обаче на тези места могат да се уловят и достатъчно едри и интересни риби, а не само уклей, червеноперка и пр.
Причината за подобни разсъждения се корени във факта, че плитките места имат важна роля в живота на повечето риби. Тук бързо се нягрява водата, има повече храна както за нехищните, така и за хищните риби.
През цялото лято плиткажите са места, където има много храна и те често се посещават от всички дълбоководни риби – освен за червеноперка, щука и костур, и за много други риби тези места са постоянно място, което обитават.
Практиката показва, че най-успешен лов в плитки участъци през ранна пролет преди нереста е когато изгладнялата риба излиза там, търсейки храна. Особено добри за риболов са местата, добре нагряти от слънцето, където водата се стопля по-бързо, както и участъци край камъшова или тръстикова стена. Забелязва се, че ако на стената от растения има процепи, там рибата е повече. Тези препоръки са точни не само през пролетта, но и в останалото време.
При лов на плитки места се лови на дъно и на плувка. Ловенето на плувка е по за предпочитане, тъй като в този случай предлага повече възможности. Ако прътът е телескоп с водачи и има макара, то това е идеалният вариант. Влакното да не бъде по-дебело от 0,2 мм, желателно оцветено в жълто или сиво. Плувката също да бъде малка и не много ярка, най-добре е да се използва плувка от птиче перо. Ловът става около дъното, ако става дума за риболов на шаран или лин, примамката и тежестта трябва да лежат на дъното.

Интересен факт

Преди риболова не бива да ви мързи да влезете във водата, за да очистите мястото за риболова от водната растителност. Въпреки очевидното мнение, че може да се изплаши рибата, трябва да кажем, че мътилката вдигната от дъното обратното, ще я привлече. Освен това растителността няма да пречи при ваденето на рибата. Това е много актуално, когато на тънко влакно кълве достатъчно едра риба.
На плитки места рибата достатъчно добре вижда какво става на повърхността на водата и на брега. Затова за маскиране риболовецът трябва да бъде на разстояние не по-малко от осем метра от плувката. Наблюдава се също, че рибата повече се страхува от човека, който седи или стои на брега, отколкото от човека в лодка.
Добре е да се използва захранка, която да се пръсне в мястото преди началото на риболова. След разхвърлянето на захранката е необходимо да се хвърли или преобърне отново стръвта. Това често води до кълване.
На плувка и влакно с дебелина 0,3-0,4 мм може да се лови в плитко място и хищник. За стръв се използва малка червеноперка или уклей. Най-вероятните места, където може да се появи хищникът са извивките на руслото, протоците, закоренените участъци, обраслите с растителност участъци. Практиката показва, че няма смисъл да стоите на едно място повече от 15-20 минути. Ако няма кълване, е целесъобразно да минете на друго място.
С настъпването на есента кълването забележимо отслабва, но често на плитките участъци има голям успех. В този период се активизират много хищни риби, особено щуката и костурът, които често стоят в обраслите места и чакат жертвата си. Тогава продуктивен е спинингът на плитките места, чрез прекарване на примамката край камъшовата линия. Много често и щуката, и костурът се ловят на едни и същи участъци от водоема, затова риболовецът винаги трябва да има втори спининг за бързо превключване ото една риба на друга, тъй като за щуката и костура са нужни различни размери такъми. Изход от това положение е приготвянето ан комбиниран такъм “блесна с измамка”, когато по-нагоре от блесната на къс повод се завързва кука с шлаух. Този такъм може да привлече вниманието на костур и щука.
Както и при други животни поведението на рибите зависи от времето. Рибата е много чувствителна към промените в различните условия на околната среда. Затова когато кълве лошо, най-често се улавят едри екземпляри. Например промяната в скоростта на течението на реката може да отрази на кълването. Рибата кълве по-добре на участъци със силно течение, това е актуално ако на реката има ВЕЦ.

Стефан МИХАЛЕВ 
Издателство “РАСПЕР”