Риболовът винаги е непредсказуем. Понякога се случва и да останем без стръв по различни причини. Тук ще ви разкажем как можете да излезете от положението, като за стръв използвате подръчни средства. Рибата винаги си намира храна във водоема, независимо дали сте се снабдили с бял или торен червей от магазина. Достатъчно лесно и просто е да минете по брега и да си устроите чудесен риболов с местния материал.
Пиявица
Пиявиците са чудесна стръв и лесно можете да се сдобиете с нея. Можете да ги откриете под камъни на дъното и по плуващи на повърхността листа от водни растения. Обикновено те се закрепят за обратната страна на листата и така изкарват в покой и приличат на кръгло петно от слуз.
В зависимост от вида цветът на пиявиците е различен, размерът им е не повече от 3 сантиметра. Обикновено се съхраняват в бурканче с вода.
Методите за закрепване на куката са разнообразни. Може да се нанижат за опашката, главата, по-средата, по една и по няколко бройки.
На пиявица се лови всякаква дребна риба и хищниците.
Има един много остроумен начин на риболов на пиявица на места, обрасли с растителност. На въдицата предварително е свалена плувката, на влакното се оставя една тежест, разположена на куката на не повече от 10 см. Слага се пиявицата и такъмът внимателно се пуска в прозореца между растенията, тежестта се разполага на лист от растение. Кълването се следи по бягащата тежест или пръта.
Жабчета
В късна есен, когато дребните риби са се скрили в ямите и е невъзможно да се лови на жива рибка, жабчетата при правилно използване много помагат при лов на хищни риби.. Има само едно правило за ефективното използване на тази стръв – мястото на лова се ограничава в крайбрежната полоса с дълбочина не повече от метъри и половина.
Щуката и костурът с удоволствие си хапват жабчета. Може да се лови на плувка, жерлица и вече познатите кръгчета. Нелош резултат дава и ловът на дъно, като прътът е разположен под остър ъгъл към брега и е снабден с камбанка. Може да очаквате кълване и през деня, и през нощта. На жабче се лови костур, щука, кефал, налим.
Ручейник
Ручейникът е личинката на водното конче. Както посочва името, може да се открие в ручеите, малките реки. Ручейникът си строи дом, който прилича на тръбичка от дънен боклук, като слепва парченца кора, парченца от раковини и пясък със специално лепило, което отделя (това лепило много прилича на лепилото на бубите, от което се прави коприната).
Можете да откриете ручейника, като вдигнете на повърхността коренища и камъни от дъното. Домът на личинката се държи достатъчно здраво за повърхността, затова трябва да се сваля внимателно, за да не се повреди нежният пълнеж.
Ручейникът се запазва в чиста и влажна памучна тъкан, която трябва да се пази от преки слънчеви лъчи и от време на време да се овлажнява. Не бива предварително да се вадят личинките от къщичката, тъй като бързо загиват. Ваденето им да става точно преди закрепването за куката.
Ручейникът се закрепва за главата, обикновено един или няколко, в зависимост от размера на евентуалния улов.
На ручейник се ловят всички риби. Специално внимание обърнете на малките бистри и студени реки. Там ручейникът е вън от конкуренция с традиционните видове стръв, които се продават по магазините.
В края на лятото – началото на есента ручейникът напуска къщичките си и преминава в следващия стадий на своето развитие, затова не бива да го търсите в края на август.
Короедът
Това обширно понятие включва много насекоми, които могат да се открият в гниещия пласт на дърветата. Няма смисъл да описваме как изглеждат короедите, просто намерете повалено дърво и свалете кората му. Събирайте в кутийка всичко, което намерите в дървото, и слагайте на куките – всичко ще ви свърши работа.
Короедите се държат лошо на куката, затова е добре да се закрепват за главата и по-често да се проверява такъмът. Въпреки някои неудобства, короедът е подходящ за лов на червеноперка, платика , костур и друга риба. Не бива да се използва за стръв на дъно. Най-добрият начин за лов на короед е воденето.
Ако на водоема попаднете в сложна ситуация със стръвта, трябва да експериментирате с онова, което имате в наличност.