chat
Онлайн риболовен магазин за риболовни принадлежности и аксесоари
Language
English
Bulgarian
Кошница
Брой:
Общо:
Поръчай
Начало Статии АНГЛИЙСКА ВЪДИЦА ЗА РИБОЛОВ НА ПЛУВКА

АНГЛИЙСКА ВЪДИЦА ЗА РИБОЛОВ НА ПЛУВКА



АНГЛИЙСКА ВЪДИЦА ЗА РИБОЛОВ НА ПЛУВКА

Английската въдица, за която ще стане дума, има основен елемент щеката с водачи, предвидане е за риболов с макара, тънко влакно и лека плувка. Понякога наричат тази въдица спортна или мач от английски match rod, защото се използва от спортистите по врене на състезания. В Англия я наричат "Float rod", т.е. прът за плувка и не се споменава, че има водачи и държатели за макарата. Всъщност пръти с глух такъм дълго време не бяха популярни в Англия.

Прътът

Защо именно прът щека? Защото телескопът леко му отстъпва по монтаж и лекота. Телескопът има много колена и много малко водачи – нали на едно коляно може да има само един водач. Триколенният прът щека има само две съединения, а монтажът му е по-хармоничен, а многобройните водачи по-равномерно разпределят натоварването по цялата му дължина. Затова този прът по-добре потиска ударите на рибата по време на ваденето, като позволява да се използва по-тънко влакно с всичките й предимства – повече кълванета, по-далечни замятания и пр.
Традиционната английска въдица за риболов на плувка има коркова ръкохватка дълга около 60 см с държател за макарата във вид на две подвижни колелца. От време на време се правят опити за отстъпление от класическия дизайн, но нито един засега не се е увенчал с успех – неуспешни са и синтетичните заместители на корка и винтовите държатели на макарата.
На практика всички съвременни мачови пръти се изработват от карбон. Според предназначението и конструкцията им те се делят на две групи – ваглер и стик. Прътите от първата група имат дължина обикновено 3,9 метра и са разчетени за използване на плувки от типа ваглер в стояща вода. Основното им качество е, мекият параболичен или полупараболичен монтаж (равномерно огъване почти до самата ръчка).
Сравнително далечните замятания, типични за риболова в езера и водоеми, изискват силно засичане. Само мекият прът може да амортизира такова засичане и не позволява влакното да се скъса. За застраховане горното голяно на някои модели тип ваглер се правят от съставки – в карбоновата тръба се залепва тънък връх от същия материал или стъклопласт. Най-деликатните пръти от тази група са например "Пауэрлайт" фирмы "Брюс энд Вокер" или "Ультрамэтч" на фирмата "Харди". Те позволяват да се използва за основно влакно моно с диаметър 0,10 мм, без страх да се скъса при засичане на разстояние 30-35 метра.
Прътите от втората група имат по-твърд монтаж и са предназначени основно за лов на плувка от типа стик. Твърдият монтаж, при който се огъва само върхът, облекчава контрола на плуващата по течението плувка и повишава ефективността на засичането. Плувките стик се монтират с фиксиране и те работят добре на разстояние на повече от три дължини на пръта. Затова дължината на пръта зависи от далечината на замятането и от дълбочината на реката. За малки, недълбоки реки и канали е достатъчна дължина около 3,6 метра, стандартната дължина е около 4,2 метра, а за широки реки се произвеждат четириколенни модели с дължина около 6 метра.
Как да се избере правилно прътът? Първо трябва да определите дали ви трябва прът за речен риболов стик или за езерен риболов – ваглер. Ако ловите често и на едните и на другите водоеми и не можете да си позволите два различни пръта, направете компромис и си купете универсален модел с дължина 3,9 метра с немного мек монтаж.
Разбира се, по-малко проблеми създават производителите на скъпи пръти. Днес най-голяма репутация имат прътите за риболов на плувка, произвеждани във Великобритания. На първо място е продукцията на фирмите "Брюс энд Вокер", "Дайва—Шотландия" и "Три—Каст”. Популярни са и прътите на Питър Дренан, както и прътите Нормарк.
Не всички карбонови пръти са еднакви. Не всички са подходящи за качествени пръти. Немалка роля играят конструкцията на пръта, технологията и акуратността на сглобяването. Всички сериозни фирми използват специални компютърни програми, които създават идеалния прът за лов на плувка. Всеки модел по оптимален начин съчетава в себе си лекота, здравина и удобство в експлоатацията. Разбира се, налага се купувачът да вложи в тях немалко пари. Но затова пък има огромна разлика между марковите британски пръти и евтините азиатски ментета.
Сред евтините модели може да попаднете и на прилични, но намирането им става доста трудно. За да определите строежа на пръта, го вземете в ръце и направете няколко маха. При мек параболичен строеж той трябва да се огъва до самата ръкохватка, при твърд строеж трябва да се огъва само върхът му. В никакъв случай прътът не бива да се огъва под собственото тегло и дълго време да се изправя след маха. След това преверете дали прътът има видими дефекти – пукнатини, неравности. Карбонът е много чуплив и лесно се поврежда.

Макарата

Макарата е неотменна част от английската въдица за риболов на плувка. Днес на пазара безспорен господар е безинерционната макара. Понякога се използва и традиционната инерционна макара или полузатворена безинерционна, но тяхната ера отдавна отмина. Безинерционните макари са различн по видове и размери. За риболов на плувка няма нужда да купувате непременно скъп модел, но най-евтините трябва да се избягват. Евтините макари няма да издържат дългите натоварвания, освен това имат свойството да излизат от строя в най-неподходящия момент.
По-скъпите модели, основно на фирми с добра репутация, служат дълги години и дори десетилетия, освен това изпълняват по-добре функцията си и носят на собственика повече удовлетворения.
Почти всички съвременни макари имат удължена шпула, която увеличава далечината на замятането и намаляваща вероятността от намотаване на влакното на оста. На ротора им няма изпъкнали детайли, за които може да се закачи влакното. Спирачката трябва да работи плавно и да се поддава на тънка регулировка. Някои смятат, че спирачката трябва да бъде вградена в корпуса на макарата. Този вид спирачка е малко по-удобна, защото регулаторът се намира зад макарата, но диаметърът на дисковите му е малко по-малък отколкото на спирачката, разположена на шпулата, но при работа той дава натоварване при предаването на макарата, като намалява живота й. Неслучайно през последните години към макари със спирачка, разположена в шпулата, се върна загубеният интерес.
Макарата не бива да бъде много малка. Колкото са по-малки шпулите на макарата, толкова по-малка е далечината на замятането и скоростта на намотаването и толкова по-често се заплита влакното. Затова, избирайки размер на макарата, има смисъл да се ориентирате на диаметър на шпулата от 45 до 50 милиметра. За много модели се произвеждат дребни шпули, специално предназначени за тънко влакно. Но в краен случай може да се използва шпула от старо влакно с диаметър 0,25-0,30 мм. Във всеки случай се препоръчва да имате шест шпули с различен диаметър – 0,10, 0,12, 0,14, 0,16, 0,18 и 0,20, но за начало можете да минете с две, на едната намотайте едното от влакната, чиято разривна сила трябва да бъде малко повече от максималното натоварване на вашия прът, а на другата – влакно с 0,002 мм по-дебело.

Влакното

Рекламата хвали т.нар. високотехнологични влакна. Те се отличават от обикновените, че при едно и също разривно натоварване имат по-малък диаметър. На пръв поглед това трябва да радва риболовеца. Но бедата е втова, че този малък диаметър се постига чрез предварително опъване на моновлакното, което го лишава от способността да амортизира рязкото засичане и ударите на рибата по време на ваденето. На практика влакното винаги се къса именно в момента на засичането или удара, то високото разривно натоварване на тези влакна не играе особено роля и могат успешно да се използват обикновени по-евтини влакна със същия или леко по-голям диаметър.
Цветът на основното влакно няма никакво значение, но цветът на повода може да се отрази на броя на кълванетата. Например в слънчев ден в кристално чистата вода не е логично да се използва черен повод, който може да се окаже ефективен при лов в мътна вода или на дъното.
За лов в стояща вода с плувки от типа ваглер се произвеждат специални потъващи влакна. Но и обикновеното влакно може да се направи леко потъващо, като се прекара през кърпа, натопена в течен сапун. По същия начин влакното може да се намаже с мазнина, като му се придаде плавучест, необходима за речния риболов.

Други елементи на такъма и различни принадлежности

По принцип английската въдица за риболов на плувка предполага използването на английска плувка. В Англия са известни няколко стандартни видове плувки, които се делят на две категории: плувки, които се закрепват отгоре и отдолу на влакното с гумени или силиконови колелца (стик), и плувки, закрепени за влакното само отдолу (ваглер). Опитните риболовци носят със себе си цял арсенал куки с всякакви размери и цветове. Изборът на куки зависи първо от очакваната риба и накрая от мястото на лова.

Снаряжението се допълва от оловни топчета, ножици, екстрактор, поставка за пръти, кепче, сандъче, ведро за захранване, бурканчета за стръв, чадър. С времето често натрупваме много други, понякога излишни неща, които едва могат да се носят.

Издателство “РАСПЕР”