chat
Онлайн риболовен магазин за риболовни принадлежности и аксесоари
Language
English
Bulgarian
Кошница
Брой:
Общо:
Поръчай
Начало Статии РАСПЕРЪТ ЛОВУВА ПО ДРУГ НАЧИН

РАСПЕРЪТ ЛОВУВА ПО ДРУГ НАЧИН



РАСПЕРЪТ ЛОВУВА ПО ДРУГ НАЧИН

Като бялата риба расперът е много особен хищник. Той принадлежи към семейство шаранови, но неговото поведение се отличава от другите хищни риби. Робърт Хамър много години целенасочено лови распер. За това време добре е изучил неговите предпочитания.
Расперът предпочита да се вреже в стадото дребна риба и да хване от безбройното количество отделни жертви. При интензивен лов расперът вдига толкова много шум, че мигновено привлича вниманието на риболовеца. Но ловната тактика на распера прави почти невъзможно целенасоченото замятане и самия риболов. Голяма част от времето расперът следи жертвата, след това мълниеносно напада. Никога не знаеш къде ще се появи и ще предприеме атака. В идеалния случай риболовецът хвърля примамката в момента, в който расперът вече е атакувал стадото. Ако примамката пада във водата по време на паузата в лова на хищника, дребните риби се плашат и се разбягват, значи ловът на распера е завършил.
Но ако се хвърли примамката в точно определения момент и се прекара през зоната, в която ловува расперът, шансът за кълване не е голям, защото наред с примамката рибата има избор от хиляди малки рибки. Шансовете за кълване се намаляват и затова, че примамката никога не се държи така както натуралната рибка. Тя не може моментално да промени посоката си на движение или да изскочи от водата. Липсата на естественост в поведението на примамката предизвиква у распера по-скоро недоверие отколкото желание да атакува. Въпреки всички трудности тези сребристи хищници могат да бъдат уловени.
Особено е важен изборът на място за лова. Добри шансове има на бързи неспокойни участъци от реката, например близо до бентовете. В движеща се вода расперът не може точно да определи местонахождението на отделните риби. Тук той е принуден да лови на сляпо и да хваща всичко, което се намира наблизо и напомня рибките, с които се храни. С имитация на малка рибка може много успешно да се лови на такива места. При вливането на притоците расперът обича да ловува на бързо течение или на границите на струите. Често рибите се намират много далече, че от брега е невъзможно да се хвърли до тях примамката. Добра работа тук ще свърши лодката. Най-добри места се смятат участъци на брега с потопени храсти, където търсят убежище малките рибки. На такива места може да се открие распер и целенасочено да се правят замятания.

Влиянието на времето

Според мен времето оказва решаващо влияние на лова на распер. На едно и също място с една и съща примамка, но при различно време риболовецът може да има различни резултати. В един риболовен ден, когато има високо атмосферно налягане и духа северен вятър, можете да хванете распер сравнително лесно. След няколко дни вятърът се сменя с източен. Расперите вероятно са на същото място, където сте ловили преди, те издават присъствието си със силни плясъци и шум на спасяващи се с бягство рибки. В такъм момент можете да заметнете, но да имате много малко реални кълванета. Когато на същото място вятърът духа от югозапад и барометърът показва ниско атмосферно налягане, тези условия се оказват идеални за риболов на распер. Ще видите, че водата буквално кипи и расперите яростно атакуват вашита примамки. Но ако в този момент дребните риби отплуват на дълбоки места, целият риболов завършва. Изводът е, че ниското налягане и южният вятър са най-добрите условия за риболов на распер.

Най-доброто време през деня

По време на летните месеци нивото на водата в реките често е ниско, а температурата – висока. Това време за риболовците е много трудно, тъй като расперите сякаш изпадат в летаргия и рядко излизат на лов. През деня почти няма кълване, само на зазоряване рибите проявяват някаква активност. Затова най-доброто време за риболов през лятото е рано сутрин. В такова време често можете отдалеч да чуете звуците от разбойническия лов на распера. В този момент можете да преживеете истински звезден момент и това продължава до момента, когато водата се нагрее и активността на хищника се намали. Расперът се лови почти на всички видове спинингови примамки. Но най-известната изкуствена примамка за него е тежката блесна, т.нар. расперова тежест. Тя може да се хвърля много надалеч и бързо да се води по повърхността на водата. Но и с люлеещи и въртящи се блесни може напълно успешно да се лови тази риба. Както и расперовата тежест такива примамки се водят на самата повърхност, за да се склони хищникът към кълване. Ако видите, че расперът следва примамката, не спирайте намотаването, напротив вдигнете пръта нагоре. Въртящата се блесна ще пробие водната повърхност и ще напомни на распера дребна рибка, която панически изскача от водата. Това поведение толкова дразни преследвача, че той често кълве в този момент. Распер се лови добре и на туистери и виброопашки. Използваните силиконови примамки не бива да бъдат много меки, те също се водят до самата водна повърхност. Затова следва да се използват не обикновени кръгли джиг-глави, а леки модели. Те се потапят бавно и бързо и добре се водят.

Петър СЕРАФИМОВ
Издателство “РАСПЕР”