chat
Онлайн риболовен магазин за риболовни принадлежности и аксесоари
Language
English
Bulgarian
Кошница
Брой:
Общо:
Поръчай
Безплатна доставка за поръчки над 99 лв до офис на Еконт за България
Начало Статии БРАШНО ЗА НЕХИЩНИ РИБИ

БРАШНО ЗА НЕХИЩНИ РИБИ



БРАШНО ЗА НЕХИЩНИ РИБИ

За любителите на риболова на нехищни риби има голямо разнообразие от различни видове брашно, смлени добавки и подправки за захранка. Кое брашно да изберем?
Ключ за успеха при лова на нехищна риба е захранването. Не всички риби реагират положително на една и съща захранка, в зависимост от сезона ги привличат различни хранителни смеси. Затова е необходимо по-добре да познаваме състава на захранката, когато я приготвяме сами. Кои компоненти са най-подходящи за смесите, как се свързват и с какво привличат рибата. Да започнем с базовата основа на захранката, която по принцип се състои от брашно, получено от натрошени хлебни изделия.

Брашно от натрошени сухари
Галетата е най-подходящата, тя съставлява 40-70% от захранката. Лепкавостта на различните видове галета е различна, по-малко лепкава основа се получава, когато сами си приготвяме галетата от изсушени кифли или хлебчета. Тя е подходяща повече за дънна захранка на стоящи и бавнотечащи водоеми. Галетата, която се продава в магазините, има по-голяма лепкавост и може да се използва в бързотечащи и много дълбоки водоеми. Тя е подходяща за нехищни риби всякакъв вид.
Брашно от изсушен черен хляб. Много добро свързващо средство в захранката е брашното от черен хляб, който може да заема до 50% от захранката. Брашното от черен хляб е подходящо за риболов на реки. То е по-тъмно от галетата, а и е по-солено. Подходящо е за лов на платика, шаран, червеноперка.
Брашно от ръжени сухари. Брашното е тъмно и леко солено, трудно се свързва, затова е подходящо по-скоро за плитка стояща вода. Това брашно е подходящо през есента и зимата, когато червеноперката реагира на тъмната захранка. Съчетано с малко галета, брашното от ръжени сухари е добро за повърхностни риби като уклея.
Бисквитено брашно. Подходящо е за любители на сладкото като платиката, шарана, лина или каракудата. Бисквитеното брашно е много сладко и добре се съединява. В разгара на лятото 35% от този компонент в захранката е гарант за добър улов. Благодарение на добрите си свързващи свойства, бисквитеното брашно е подходящо за реки с бързо течение.

Брашно от зърнени храни
Частта на брашното от зърнени храни в захранката трябва да бъде 10-20%.
Конопено брашно. През есента и зимата е много подходящо за лов на червеноперка. Не свързва много добре захранката, но има силна миризма. То е незаменимо, когато се използват конопени семена за стръв.
Царевично брашно. Добра добавка за платика, лин, шаран. Придава средна лепкавост на захранката.
Едросмлени и дребносмлени царевични зърна. Почти не придава свързаност на захранката. Дребносмлените зърна се използват за всички видове риба, а грубосмлените са добри за платика, лин и шаран.
Брашно от царевични кълнове. То прави захранката достатъчно лепкава, затова подхожда за водоеми с бързо течение. Брашното е подходящо за платика и шаран. Първоначално брашното се накисва, а след това се смесва с готовата мокра захранка.
Кокосово брашно. Светлата, леко сладка хранителнадобавка има леко свързващо действие. Кокосовото брашно е подходящо през лятото за платика, червеноперка и уклей.
Картофено брашно (нишесте). Свързва захранката много добре, използва се основно за лов на лин и шаран.
Ленено семе. Има добро свързващо действие и е подходящо за лов на червеноперка.
Пшенични кълнове. Почти нямат свързващо действие, добри са в качеството на повърхностно захранване за лов на уклей или дребни риби.
Фасулево брашно. Използва се специално за шаран, има силно свързващо действие.
Овесени ядки. В насипен вид да подходящи за платика, лин и шаран. Накиснати са подходящи за червеноперка. Силно свързват захранката, оцветяват я в светли тонове. Оптималната част в захранката е до 20%, при ловна река – до 30%.
Съвет. Не смесвайте едновременно много различни видове брашно, а използвайте 1-2, максимум три сорта.

Подправки
Мнозина риболовци смятат подправките за ключ към успеха в захранването. Подправките трябва да са около 5% в сместа. Не добавяйте в захранката няколко вида подправки едновременно. Анасонът и канелата са напълно ефективни, а използването на много различни подправки не води до желания резултат.
Анасон. Спада към стандартните подправки за лов на нехищна риба и привлича почти всички видове риби към захраненото място. Има слабо свързващо действие, което при малка част на подправките може да се пренебрегн
Канела. Много популярна подправка за червеноперка и платика, потъмнява захранката и е добра комбинация с анасона. При това количество канелата за получаване на тъмна захранка е до 10%.
Куркума. Подходящо е за лов на едра червеноперка през лятото, оцветява захранкат в яркожълт цвят. Успешно се лови и платика.
Кориандър. Използва се основно при лов на червеноперка, особено през есента.
Ванилия. Добавя се при лов на червеноперка и платика през лятото.
Суха смес за шоколадов пудинг. Използва се за лов на една червеноперка и за тониране на захранката. Добре се съчетава с ванилия.
Суха смес за ягодов пудинг. Добавка за захранка на платика и шаран. Същото важи и за брашното за карамелен пудинг. Добавят се до 10% от тези прахове.
Меласа. Много е сладка, привлича на първо място платиката в мястото на лова. Има силно свързващо действие, оцветява захранката в тъмно. В захранката се добавят до 5-8%.
Може също да се използва какао на прах за затъмняване на захранката. На червеноперката през зимата й харесва солена захранка. В този случай се добавя 2-3% готварска сол, което може да доведе до добър резултат. През лятото, особено при лов на платика, каракуда и шаран в захранката следва да се добави подсладител. Може да се сложи захар до 8-10%. За утежняване на захранката се използват глина, пръст, пясък.
Наслука!

Издателство “РАСПЕР”