Опитни риболовци твърдят, че костурът е привързан към червения цвят. НЕслучайно корифеите на зимния риболов на костур завързват на блесните червен конец. Не е ясно на какво напомня на костура червената нишка – дали насекомо или някаква вкусна храна, а може би просто го дразни, фактът обаче си е факт. Ако конецът се свали, ефективността на риболова намалява.
Именно идеята за този тип оперение на вертикалните блесни е залегнала в основата на изработването на малките и леки зимни мормишки. Понеже в магазините не се намират подобни мормишки, се налага да си ги изработим сами.
От какво да изработим мормишката
На първо място са необходими мъниста от пластмаса. Второ – куки с дълго или много дълго стъбло и примка за фиксиране на влакното. Размерите на куките са №12, 10, 8 по западноевропейската класификация. Тялото на мормишката се изработва от кръгли по форма мъниста червени или оранжеви или техните оттенъци – снимка 1. Размерите на мънистата 2-3,5 мм. Диаметърът на вътрешния отвор трябва да бъде около 1 мм, за да не се деформира жилото на куката, когато се нанизва на нея. За работата са нужни още – лепило, тънка игла за манипулиране, минидържатели, абразивен материал, приспособление за вдяване на игла, синтетична прежда в червен цвят, увеличително стъкло за контролиране процеса на сглобяването на мормишката.
Етапи на работа