2-та VOLVO експедиция ще се проведе в периода 28.05 – 2.06 с маршрут София – Uvac, Serbia
Дестинацията е специално избрана за всички fishing маниаци, пейзажисти и любители на екстремната wildlife фотография! Делтата на река Uvac представлява дълбоки речни корита и красиви каньони на южната граница на Zlatibor. На нея са изградени ВЕЦ Kokin (20 MW) и Uvac (31 MW) и три изкуствени язовира: Uvac, Zlatar и Radoinjsko. Реката тече на югоизток на Jadovika към Zlatibor и Ojkovica близо до селото, където се влива притока Tisovica. От там тя тече през селата Negbina, Burađa, Sjeništa, Dobroselica и Jablanica и се вливат още много притоци. Тъй като до голяма степен това са недостъпни каньони, там са изградени много манастири в миналото. Наскоро бе реставриран манастир Uvac и Dabrava, но има и много други, които вече не съществуват, като легендарния манастир Janja, за който се пее в народната песен “Milos Latina”. Uvac е основен приток на река Lim. През последните няколко километра, реката образува граница между Република Сърбия и Босна и Херцеговина, т.е.. границата Priobj и Rudo. Част от железопътната линия Beograd-Bar също пресича река Uvac. Тази част е обикновено спорната територия и сега принадлежи на Република Сърбия, а Босна и Херцеговина предявяват териториални претенции по време на войната.
Природата в резерват Uvac е като от приказките, едно от най-красивите места в Сърбия.
С изграждането на трите язовира, долината на река Uvac е потопена преди близо четири десетилетия и са се образували три езера. Uvac е с дължина 27 км, а дълбочината е 108 м. Има могила, наречена Molitva изгледа към хоризонта на каньона е най-красив от там. Старите местни жители помнят Uvac преди язовирната стена да е била построена и казват че каньонът и меандрите са били по-впечатляващи и по-дълбоки, но днес местните хора казват, че езерата са дали особена красота, и че тя е още по-хубава сега. В чистите води на езерото има над 11 вида риби – шаран, кефал, пъстърва, мряна, скобар, младица, таймен…
Най-големите забележителности на резервата са: меандрите, белоглавите лешояди и пещерите.
Меандрите са криви, които реката е издълбала по курса си, прониквайки във вековете през варовиците. Река Uvac е направила такива меандри, че да изглеждат като лабиринти. Някои от тези меандри се „обръщат“ на 270 градуса. Те се намират по протежение на целия поток до Radoinjsko езеро и са от значение за екоравновесието в езерото Uvac.
Белоглавия лешояд /”Griffon Vulture”/е рядък вид лешояд, орел с внушителни размери и размах на крилете до 3м. Средното тегло на една птица варира между 8 и 9 килограма, някои отделни екземпляри може да тежат до единадесет килограма. Към края на януари и началото на февруари, женската снася само едно яйце. И двамата родители се редуват, мътейки яйцето в продължение на осем седмици.
Новороденото “пиле” остава в гнездото за около четири месеца преди първия полет. Лешоядите стават полово зрели след 4 до 5 години.
Този вид избира за гнездене варовикови скали и обединявайки се в групи създават колонии. Изолираните двойки са много редки.
Преди около двадесет години този рядък вид е застрашен от изчезване. През 1990 г. на територията на езерата Uvac е имало само 7 бройки. През 1994 г. е създадена Фондация за защита на хищните птици “белоглав лешояд”. През същата година, е открита и станцията за хранене Manastirina…
Най-новият обитател на резервата е птица – нощната чапла, чиято био-характеристика е да обитават равнините, но наскоро са се появили две двойки и е започнала популацията и на този ичезващ вид.
Пещерната система Uvac е с дължина 6185 m – най-дългата в Сърбия. Тя се състои от Uvac и Ледената пещера.
Най-доброто време за посещение на резервата е след 15 май, тъй като горите в скалите на каньона вече са напълно покрити с листа и се отличава красотата на езерото Uvac.
Един полезен линк за националния резерват Uvac
Очаквайте скоро програмата и точен маршрут на експедицията. Цените и свободните места ще се публикуват тук и на фен страницата ни във Facebook