Бялата мряна е известна и уважавана риба от риболовците в целия свят. Тя се ползва с голяма популярност заради хитрия си нрав и неукротима мощ сред западноевропейските риболовци. А в България мнозина поети са я използвали в своите стихове. Има я и в народните песни. Какво прави тази риба толкова привлекателна за риболовците от цял свят?
Традиционно в Западна Европа бялата мряна се лови на фидер и плувка, но се лови и на муха, особено в Испания и Англия. Много риболовци пътуват, за да ловят подобни на бялата мряна риби в далечните Ирак и Индия. В България бялата мряна също е много разпространена, най-често се лови бяла или дунавска мряна. Бялата или Дунавската мряна е едра риба, която живее основно в течащи води. В България тя е благодатен обект на риболов, който може да дари риболовеца с трофейни размери. Има цилиндрично тяло, с обтекаема форма, отпред леко стеснено, ситни люспи. Бялата мряна се числи към семейството на шарановите риби. В България бялата мряна се среща основно на Дунав и неговите притоци. Доста е разпространена и по течението на река Искър. Топлите есенни дни, както и облачното време могат да дадат шанс на риболовците да се върнат с богат улов от мряна. Бяла мряна може да се открие и в река Осъм, Янтра и Лефеджа..
От притоците на река Дунав най-богата на бяла мряна е река Тиса. Целенасочено бяла мряна се лови в края на горното и средното течение на тази река, като се почне от граничата с Румъния до границата с Унгария.
Главата на бялата мряна е коносувидна, на ъгълчетата на устата има по-дълги мустачета. Двойка по-къси мустачета са разположени в предния край на устата. Очите на рибата са малки, а гръбната й перка е голяма, аналната перка е по-къса. Коремните плавници и аналната перка са оцветени в оранжево-жълто, а гръбният и опашният плавник са сивокафяви.
Гърбът на бялата мряна е кафяв, понякога с по-тъмни оттенъци, а страничните й части преливат в златистозеленикаво, коремът й е светлобежов или мръснобял.
Бялата мряна е типична речна риба. Обитава средните течения на реките, държи основно русловата част на реката с бързо течение и дълбочина 1,5-3 метра. Почти не се среща във водоеми със стояща вода. Младите бели мрени се държат на плитки каменисти или пясъчни участъци, често заедно с липана. Възрастните риби се движат самостоятелни или на малки стада. Най-често белите мрени се струпват само по време на нерест и през зимата в дълбоките зимовални ями с дълбочина 5-6 метра. През пролетта белите мрени излизат на плитките места на реките.
С настъпването на нерестовите температури белите мрени мигрират в търсенето на благоприятни места за мръстене и се придвижват нагоре по течението на реката. Нерестът започва, когато водата се загрее до 15 градуса. Нерестиращата група самки се състои от една самка и няколко по-малки. Самците посещават мястото за нереста преди самките. Плодовитостта на самките е висока – от 15 до 100 хиляди яйца, които в зависимост от температурата се развиват още 8-14 дни.
Хайверът на бялата мряна е отровен, особено преди нереста. Според някои информации това е мит. Ципата, която задържа хайвера, действително е отровна и тя не е пригодна за ядене. Но самият хайвер не носи заплаха, смятат някои специалисти. При самата обработка обаче никой не е застрахован в яденето да не попадни отровно вещество. Науката твърди, че отровната ципа има еволюционни корени. След отделянето на хайвера самката го напръсква с отровата и така го защитава от другите видове риби. Бялата мряна расте бързо и може да стигне до дължина 90-100 см и 10-12 кг тегло, обичайната възраст на рибата е 15 години. Но обикновено размерите на рибите, които ловим са 50-60 см и 2-3 кг тегло.
Бялата мряна се храни основно по дъното, предпочита чакълести, глинести или каменисти дъна. Обича всякаква храна, но предпочита повече животинската – личинки, червеи, пиявици, мекотели, раци и рибки. Съществува мнение, че бялата мряна ловува и летящи над водата насекоми.Най-интензивно се хрпани през лятото, а зимата изкарва в сън. Достига полова зрялост на 3-4 годишна възраст. През май-юни женската изхвърля 5-8 хиляди зърна хайвер на 1 кг живо тегло.
Бялата мряна през лятото се държи на дълбоките, бързи и каменисти места.
В България освен бяла и черна мряна се среща и маришката мряна Barbus cyclolepis, която достига 30 см дължина и се среща в Марица, Струма, Места и притоците им. Има и резовска мряна Barbus tauricus Kesseler.
Захранването при риболова на бяла мряна има основна цел да задържи пасажа на определено място. Това се определя от начина на хранене на рибата. Когато тя търси храна, обикновено стадото застава срещу течението. Това означава, че мястото, където евентуално има мряна трябва да се захранва с малки количества, но по-дълго време. Захранването е характерно за големите бързеи или вирове с течение, но на голяма река като Дунав почти не се захранва при риболов на бялата мряна. Няколко години бялата мряна е безспорен хит на река Искър, особено край Роман. Малцина риболовци отиват на Искъра да ловят специално бяла мряна, тя се лови основно между скобарите. Риболовците познават добре местата, където излиза мряната.
За стръв се използва грозд от торни и земни червеи, попово прасе, качамак, пушено или топено сирене, кашкавал.
Методи на риболов
В България бялата мряна се лови основно на дъно. Прътът да бъде здрав и пъргав. Замятането с него да се извършва безпроблемно с голяма тежест на разстояние около 50 метра. Можете да изберете мач с дължина над 3,90 метра. Влакното да бъде около 0,30 мм, но не по-малко. По принцип е известно, че бялата мряна не е капризна по отношение на дебелината на влакното. Куките могат да бъдат № 4-6 според стръвта, но ако тя е по-нежна (например ручейник), може да се използват куки № 8. Тежестта да бъде достатъчно голяма, заради течението. На Дунава използват основно плоска тежест.
Бялата мряна се лови основно рано сутрин или надвечер в топлите сезони. Това са часовете, които са близо до обичайното й нощно харене. Замятането е на разстояние 50 метра, избира се участък с каменисто или глинесто дъно. Плоската тежест е задължителна, като монтажът е на подвижна тежест. Прътът се закрепва на стойка, авансът е натегнат. Мряната обикновено удря рязко и в това време върхът на пръта се накланя. При риболов на дъно ударът е много ясно изразен. Засичането става веднага. Това винаги се случва при риболов на течение, защото рибата държи линията опъната. Ако се лови на плувка, се засича, когато тя се дръпне и се потопи, както и при всяко подозрително поведение на перото. Ако влакната са здрави и нови, засичането може да се извърши силно. Няма опасност рибата да се откачи.
Мряната като повечето шаранови риби е доста силна. След като се засече, се забива към дъното. Води се трудно, с мощни махове и смяна на посоката. Авансът предварително се нагласява за твърда игра, а линията е винаги напрегната, особено след като рибата тръгне към риболовеца. Ако провисването не се събере навреме, мряната може да се откачи.
При риболов на плувка можете да използвате перо от 3 грама и кука №16.
Бялата мряна може да се лови на обикновен спинингов такъм – прътът със средна мощност, влакно 0,15 мм, блесни, основно въртящи се, малки като размер, желателно жълти на цвят. Блесната се води над дъното.
Мухарски риболов на бяла мряна?
Според някои информации мухарският риболов на бяла мряна е особено резултатен през горещите летни дни. Тъй като тя се храни на дъното на реката, основен метод е утежнената нимфа, която може да се влачи по дъното или плува над него. Там където течението не е много бързо е достатъцно утежнените нимфи да се завържат за повода. На места с бързо течение и по-голяма дълбочина е целесъобразно да се използва Load Core (тежък повод от оловна тел) или потъващ шнур. Нимфите се завързват на къси поводи, с дължина от 15 до 40 см. Ако шнурът лесно стига до дъното, утежнените мухи могат да се избегнат, което намалява броя на зацепванията. Най-важното при това водене е постоянно напрегнатият шнур, тъй като само в този случай риболовецът не губи контрола над такъма.
Когато тъкъмът започне да се спуска по течението по-ниско от мястото, на което се намира риболовецът, започнете със същата скорост да отпускате пръта надолу. Понякога бялата мряна взема нимфата, която плува под повърхността на водата. Специалисти твърдят, че този метод на лов на бяла мряна не може да се сравни с никой друг.
Спинингови примамки за бяла мряна
1. Salmo Bullhead DR. Огромният плавник на този воблер не само осигурява стабилна игра на силно течение, но е своего рода защита от коренища и други препятствия на дъното. Когато плавникът се опре в препятствиоето, воблерът го прескача. Но това не е застраховка срещу зацепвания, затова воблерът трябва да се използва внимателно, в достатъчно дълбоки вироне или през зимата-пролетта, докато нивото на водата е още високо.
2. Mepps Gold-Bladed Spin Flies. Цветът на мухата е червен с намотка от черни пера, плавникът е златист. На тази смесена примамка може доста успешно да се лови бяла мряна, макар че е доста скъпа. Вероятно мухата на тази примамка имитира паднал във водата бръмбар и това провокира рибата за атака.
3. Myran AGAT – златен цвят с черен плавник, три грама. Надежден и проверен вариант. Белите мрени много обичат тези въртящи се блесни. Моделът блесна Myran AKKA добре работи на течение.
Бяла мряна на фидер
Този вид риболов е много популярен. В последно време в него са известни две направления – класическа хранилка и т.нар. тиролска пръчка,която позволява ефективно да се облавят плитките места със силно течение. Тези участъци са най-привлекателни за бялата мряна, особено където се образуват мощни бързеи. Бързото течение и силната риба изискват мощен прът от класа heavy feeder и здрави макари. Желателно е плетеното влакно с малък диаметър, за да не се отнесе от течението. Използва се хранилка от мека мрежа с тежест 80-100 грама, която се закрепва за пластмасов отвод. През отвода се прокарва шнурът, който се закрепва с двоен вирбел, към който се монтира повод от монофилно влакно с диаметър 0,18-0,20 мм, дълъг 60-100 мм, куката е обикновено №12-14, с късо стъбло, за лов на царевица и личинки, и дълго стъбло – за риболов на червей. Замятането се извършва напречно и малко по-нагоре по течението на 30-40 метра. Прътът се закрепва на поставка, избира се колко да е отпуснато влакното и в момента, когато тежестта се фиксира на дъното, трябва внимателно да се следи върхът. Кълването често е неочаквано и мигновено, не бива да се бави засичането.
При лов с използване на тиролска пръчка има смисъл ако няма кълване, от време на време да се намотава влакното, като такъмът се мести към брега, като по този начин се търси активната риба. Нека да не ви смущават плитките места, често средната и едрата бяла мряна попадат на дълбочина около 40-50 см.
Тези препоръки са уместни при лов в чиста, замътена и умерено мътна вода, при ниското й ниво. Ако реката е придошла след дъждове си струва да се лови на тежък пикер без хранилка, като за стръв се използва червей. В мътна и голяма вода бялата мряна май че е единствената риба, която продължава да се храни. Освен нея в това време могат да кълват и други риби.
Още един метод
Този метод е разновидност на дънния риболов. Такъмът е прост – на влакното се закрепват 8-10 оловни тежести с тегло 0,8-1 грам всяка. След тях се завързва карабина, към която се монтира повод с дължина 30-40 см. Това е всичко. Лови се преди бързеите – такъмът се замята на 15-20 м и известно време плува надолу по течението. След това риболовецът бавно намотава влакното, като от време на време отпуска куката със стръвта на дъното. Кълването обикновено е много мощно, точно се усеща от ръката и не бива да се закъснява със засечката. Добра стръв при този метод е личинката, ручейникът, понякога царевицата. Ако водата е мътна си струва да се използва червей или кастери. Този вид риболов привлича с активността си и с това, че прилича на спининговия риболов.
Бялата мряна се лови добре на изкуствени примамки като Rapala Husky Jerk, Yo-Zuri L-Minnow 44, воблери с различна геометрия и с различна игра. Примамката трябва устойчиво да работи в нужния хоризонт и на силно течение.
Кулинарни особености
Месото на бялата мряна е бяло, но е пълно с дребни костици. Може да се пържи или да се пече на фурна. Подходяща за консервиране с доматен сос.
Бяла мряна във фолио
Продукти: една голяма бяла риба – 2-3 кг, 300-400 г лук, 60 г чесън, 10 г сух магданоз, два зеленчукови бульона и 10 г девисил.
Рибата се почиства, главата се отстранява. Горните продукти се накълцват или пасират за пълнеж. Рибата се пълни със сместа, намазва се с мазнина отвътре и отвън, увива се във фолио и се пече един час на фурна.
Рибена чорба
Продукти: две щуки, една платика, една бяла мряна, една глава от толстолоб, 500 мл доматен сок, 3-4 глави лук, два моркова, две чушки, две люти чушки, три стръка целина, една шепа девесил, 1-2 супени лъжици мащерка, сол на вкус.
Лукът, чушките и морковите се почистват, нарязват и се варят в голяма тенджера с вода. Почистените риби се нарязват напречно и се добавят при зеленчуците. Налива се доматеният сок. Чорбата се вари 6-7 минути, добавят се нарязаните домати на кубчета. Посолява се, поръсва се с мащерка, девесила и нарязаните стръкове целина. Малко преди да се свали от огъня, чорбата се овкусява с нарязаните половинки люти чушки.
Рекорди
През 1977 г. е уловена мряна с тегло 8,5 кг (според статистиката на Съюза на ловците и риболовците в България, смята се за достоверна).
Росица МИТЕВА
Издателство “РАСПЕР”